Najnowsze posty

Image Alt

Wadi Rum – marsjański krajobraz

wadi rum

Wadi Rum – marsjański krajobraz

Pustynia Jordanii

Wpisana w 2011 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, bez wątpienia od wielu lat stanowi jedną z głównych atrakcji kraju. Dzięki swym bajecznym krajobrazom co roku przyciąga nie tylko tysiące turystów, ale także ekipy filmowe z całego świata.

Nie dajcie się zwieść nazwie. Wadi Rum tłumaczymy najczęściej jako „dolinę piasku” lub „wysoką dolinę”

Czy, aby na pewno to tylko piasek?

Pamiętacie, gdy prezentowaliśmy wycieczkę na pustynne regiony Maroka?
W przypadku Jordanii krajobrazy są zdecydowanie inne. Poza pięknymi piaszczystymi wydmami, znajdziemy tutaj także a może przede wszystkim „księżycowe” formację skalne, mosty i kaniony.

Atrakcje Wadi Rum

Przyznam, że ciężko mi wskazać jedną główną atrakcję Wadi Rum. Mam wrażenie, że cała pustynia stanowi jedną wielką atrakcje. Podczas całodziennej wycieczki z pewnością będziecie zaskoczeni zapierającymi dech w piersiach widokami oraz różnorodnością krajobrazu.

Zacznijmy może od gór 🙂

Tak dobrze przeczytaliście:) Zaczynamy od gór. Wyrastające z czerwonej ziemi olbrzymie formacje skalne przywodzą na myśl pasma górskie na Marsie. Obraz prawdziwie kosmiczny. Gdy dołożymy do tego pojawiające się co jakiś czas grzyby skalne, czy piękne kaniony – robi się bardzo ciekawie.

Kaniony

Mówiąc o kanionach warto odwiedzić Kanion Abu Khashaba oraz Khazali. Są one zdecydowanie różne, ale równie piękne.
Pierwszy to wspaniałe miejsce na spacer wśród wysokich ścian kanionu. Zakończony przepięknym panoramicznym widokiem na długo pozostaje w pamięci. Spacer nie powinien dostarczyć większych trudności, ale zawsze pamiętajcie aby zachować ostrożność. Kanion przechodzimy z jednej strony na drugą, gdzie czekać na Was będą samochody.
Kanion Khazali, to zupełnie inne doświadczenie. Przed nami zaledwie 100 metrów przygody:) wąskie ściany i kilka małych oczek wodnych. Największą atrakcją tego miejsca są jednak mające blisko 2500 tysiąca lat petroglify – inskrypcje Nabatejczyków. Tutaj na tym krótkim odcinku może się okazać, że zamoczycie buty a skałki po których przechodzimy bywają bardzo nierówne i śliskie. Uważajcie.

Łuki skalne

Niewątpliwa atrakcją są także łuki skalne. Najbardziej znany to Umm Fruth. Już sam widok ludzi stojących na tym moście skalnym przyprawia o gęsią skórkę. Atrakcja dla osób bez lęku wysokości 🙂 i o dobrej sprawności fizycznej. Wejście jest dość strome i wymaga poza kondycją także dobrej koordynacji.


Aby nie było, że ta pustynia to tylko góry, kaniony, skały i przepiękne krajobrazy.

Wydmy

Przedstawiam Czerwone wydmy Al Ramal. Kolory tutaj są naprawdę piękne, zwłaszcza jeśli traficie na zachodzące słońce. Niektórzy próbują tutaj swych sił na deskach snowboardowych, ale przyznam, że nie jest to chyba najlepszy pomysł. Dobre miejsce, aby zrobić sobie zdjęcie i zachwycić kolorem pustyni. Sama wspinaczka na wydmy może spowodować zadyszkę 🙂 pamiętajmy, że piasek jest bardzo sypki.

Filmy

Jeśli te bajeczne krajobrazy Was nie przekonują, co powiecie jeśli dodamy do nich element filmowy? Wyruszymy zatem szlakiem filmowym. Słyszeliście zapewne o filmie Marsjanin czy Czerwona Planeta, większość zdjęć kręcona była właśnie w Jordanii. Nie muszę chyba dodawać, że Wadi Rum posłużyła jako krajobraz Marsa. Idźmy dalej Transformers, Prometeusz, Gwiezdne Wojen i na koniec Lawrence z Arabii. To właśnie sylwetka słynnego pułkownika Thomas Edward Lawrence, zwanego Lawrencem z Arabii z pustynią Wadi Rum jest bardzo ściśle związania. Znajdziecie tutaj źródełko czy dom Lawrenca, a także wiele historii o jego pobycie i wędrówce.

Porady

Planując swoją wizytę na Wadi Rum nie myślcie nawet o kilkugodzinnej wycieczce. Najlepszym rozwiązaniem jest opcja z choć jednym noclegiem w pustynnym obozie. Po całodziennym zwiedzaniu i podziwianiu pięknych krajobrazów, czeka Was wówczas pełen niezapomnianych wspomnień wieczór.
Czego się spodziewać?

Będzie rytmiczna beduińska muzyka, bajecznie rozgwieżdżone niebo oraz zarb.

Zarb to niezwykle aromatyczna ale zarazem bardzo prosta potrawa. Mięsa ( często jest to mix kurczaka, koziny i baraniny ) oraz warzywa ( marchewka, cebulka, ziemniaki, pomidory ) Podawane najczęściej z ryżem, pitami oraz oczywiście w towarzystwie beduińskiej herbaty.
Cała tajemnica tego dania polega w sposobie jego sporządzania. Wspominany zestaw mięs i warzyw zakopujemy w ziemi!
Podziemny piec rozgrzewamy węglami. Następnie wkładamy do rozgrzanego już pieca przygotowaną potrawę. Przykrywamy wszystko pokrywką oraz warstwą kocy a na koniec zasypujemy to wszystko piaskiem. Teraz pozostaje tylko czekać. Po kilku godzinach pod ziemią danie jest gotowe.

Smak? Rozpływa się w ustach!

Kiedy pojechać?

– najlepszy okres to wiosna( marzec – maj) lub jesień ( październik – listopad). Unikajcie raczej okresów letnich ze względu na wielkie upadły oraz zimowych, gdy występują częstsze opady a noce na pustyni potrafią być bardzo zimne.

Co ze sobą zabrać?

– z pewnością przyda nam się jakiś cieplejszy polar i coś na przebranie ( różnice temperatur na pustyni potrafią być bardzo duże)
– latarka, czołówka ( gdybyśmy zapragnęli nocnego spaceru)
– naładowany telefon + ładowarka
– apteczka ( uważam, że podstawowe leki zawsze warto mieć przy sobie)
– kosmetyczka ( wystarczy podstawowa – pamiętajmy, że nie zostajemy tam na tydzień 🙂
– woda

Wadi Rum dla seniora

Moim zdaniem TAK!
Jeśli nie straszne Wam godziny spędzone w samochodzie terenowym i podróż po pustynnych drogach a raczej bezdrożach 🙂 to zdecydowanie powinniście odwiedzić Wadi Rum. Zapewniam, że wrócicie zadowoleni a noc spędzona na pustyni na długo zostanie w Waszej pamięci.

Do zobaczenia na szlaku
Bartek

Komentarze

  • Jarek

    7 czerwca, 2021

    Również byłem i coś niesamowitego.
    W Jordanii warto również odwiedzić Petrę – runy antycznego miasta w skalnej dolinie.

    odpowiedz
  • Zofia

    14 czerwca, 2021

    potwierdzam wyjątkowe miejsce z wielką chęcią wybrałabym się raz jeszcze

    odpowiedz

Zostaw komentarz: