Najnowsze posty

Image Alt

Egipskie piramidy

EGIPT

Egipskie piramidy

Starożytny Egipt

Już od dzieciństwa fascynowała mnie kultura starożytnego Egiptu. Będąc małym chłopcem marzyłem o tym, aby jako archeolog odkrywać skarby tego starożytnego świata. Piramidy, świątynie, hieroglify rozbudzały moją ciekawość. Uczyłem się odczytywać tajemnicze napisy, wertowałem albumy o Egipcie, aż w końcu udało mi się wyjechać do upragnionego kraju. Wyruszyłem na spotkanie z kilkoma tysiącami lat historii.

Atrakcje

Przez wiele lat Egipt stanowił i pewnie nadal stanowi jedną z głównych destynacji turystycznych Polaków. Wielu z nas wybiera piękne hotele, rozkoszuje się słoneczną pogodą i bajeczną rafą koralową. Pamiętajmy jednak o jednym, że Egipt to nie tylko hotele. To także a może i przede wszystkim niezwykle ciekawy i różnorodny kraj. Dziś postaram się zachęcić Państwa do okrycia egipskich piramid.

Piramidy

Piramidy to budowle o dość charakterystycznym kształcie. Ostrosłup o podstawie czworokątnej. Najczęściej były budowane, jako grobowce lub elementy świątyni. Spotkać je możemy w wielu miejscach na świecie, natomiast najpopularniejsze znajdują się w Ameryce Środkowej oraz właśnie w Egipcie.

Dziś dzięki niezwykłej technologii, możliwy jest spacer bez wychodzenia z domu. Brzmi to trochę absurdalnie, ale wirtualne spacery właśnie na taką formę zwiedzania nam pozwalają. Od ponad roku, Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu, umożliwiło turystom wirtualne zwiedzanie kilku atrakcji kraju, w tym właśnie interesujących nas dzisiaj piramid.

Na początek zaproszę Was do kompleksu piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze w Egipcie.

TUTAJ ZAPRASZAM NA SPACER PO KOMPLEKSIE PIRAMIDY DŻESERA

Ta schodkowa budowla uznawana jest za najstarszą piramidę Egiptu. Datuje się ja na ok 2650 r.p.n.e! Została zaprojektowana przez słynnego architekt Imhotepa. Piramida jest mniejsza niż najbardziej znane piramidy w Gizie. Ma 62, 5 metra wysokości, oraz podstawę o wymiarach 121 × 109 metrów.


Najczęściej odwiedzany jest jednak wspomniany kompleks piramid w Gizie. Znajdziemy tam dwie największe piramidy całego Egiptu. Piramida Cheopsa ma blisko 150 metrów wysokości i uznawana jest nie bez przyczyny za jeden z siedmiu cudów świata! Będąc w Egipcie musicie to zobaczyć!

1 z 7 cudów świata

Towarzysząca jej piramida Chefrena, niewiele ustępuje pod względem rozmiarów. ( 137 metrów) Oprócz mniejszych piramid wchodzących w skład kompleksu, nieopodal piramidy Chefrena znajdziecie także słynnego Sfinksa. Jego sylwetka jest chyba rozpoznawalna na całym świecie.
Jeśli nie macie klaustrofobii warto pokusić się o spacer do wnętrza piramidy! To niewiarygodne doświadczanie móc na chwilę przenieść się kilka tysięcy lat wstecz.
Ale spokojnie dla tych, którzy mają obawy mam coś specjalnego – Wirtualna wycieczka do wnętrza grobowca! Zerknijcie sami!

SPACER PO JEDNYM Z GROBOWCÓW EGIPSKICH
lub
WYCIECZKA PO CAŁYM KOMPLEKCIE W GIZIE

Te piękne budowle to tylko namiastka tego co do zaoferowania ma Egipt.

Egipt dla seniora?

Czy Egipt to kraj dla seniora? Moja odpowiedź brzmi TAK!
I to nie tylko na hotelowy wypoczynek. Pamiętajcie, jednak o odpowiednim dostosowaniu programu zwiedzania do swoich potrzeb.
Wycieczka do Kairu i piramid w Gizie – jak najbardziej, ale może lepiej byłoby zostać tam choć na jedną noc i poczuć klimat miasta, odpocząć po kilku godzinach jazdy?
Pamiętajcie także o terminie. Okres letni to zdecydowanie nie jest dobry czas na zawiedzenie kraju. Temperatury sięgają 50 stopni i ciężko nawet złapać oddech. Może lepiej pomyśleć o okresie zimowym? Będzie znacznie przyjemniej a poza tym mniej turystów.
Niezbędne w Egipcie będą filtry przeciwsłoneczne, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz duża ilość płynów.

Komentarze

 • Zofia

  14 czerwca, 2021

  obowiązkowy punkt na podróżniczej mapie świata !

  reply
 • Jarek

  14 czerwca, 2021

  Warto udać się również na wycieczkę do Kairu, by zobaczyć muzeum egipskie

  reply
 • Jarek

  14 czerwca, 2021

  Warto się również udać do Kairu, by zobaczyć muzeum egipskie.

  reply
 • Kazimierz

  12 sierpnia, 2021

  Byłem, potwierdzam! Egipt zdecydowanie warty odwiedzenia 🙂

  reply

Zostaw komentarz: