Najnowsze posty

Image Alt

Ensete – tajemnicza roślina

etiopia roslina

Ensete – tajemnicza roślina

Dorze

Do miejscowości Chencha i wiosek wokół niej, dociera się w niespełna godzinę, jadąc z największego miasta regionu, Arba Minch. Chaos i gwar szybko ustępują miejsca krętej drodze w góry Guge, do wsi ludu Dorze, najlepszych tkaczy Etiopii i do ich oszukanych ale jakże przydatnych bananów.

Fałszywe banany

Ensete, fałszywe banany, czy też 'banany na sterydach’, 'drzewo przeciw głodowe’, 'cudowna roślina’ , 'lokata w banku’, 'plan awaryjny’, 'szwajcarski scyzoryk’ …
Roślina zdobyła sobie tyle epitetów ostatnimi laty, że trudno je wszystkie przytoczyć. Występuje w ponad 300 odmianach i ma równie bogaty wachlarz zastosowań. Rośnie dziko od Etiopii po Przylądek Dobrej Nadziei, ale została udomowiona tylko tu, na etiopskich wyżynach.

Dojrzewa przez 5 lat, dorasta do 10 metrów i jest podstawą diety dla 20 milionów Etiopczyków.

Chociaż jest bliskim krewnym banana, to jej pełen nasion pomarańczowy owoc przypominający kulę jest niejadalny. Zamiast niego używana jest skrobia z pnia i gigantycznej podziemnej bulwy mogącej ważyć do 100 kg!
Zamieniana jest w miazgę i zakopywana w jamie w celu fermentacji, by potem mogła zostać przekształcona w placek zwany kocho, co może nastąpić nawet po kilku latach. Poza tym rodzajem chleba przygotowuje się z niej:

– bulla czyli danie na kształt owsianki,
– materiały budowlane,
– opakowania,
– paszę dla bydła, a także
– lekarstwa.

Jej walory powoli odkrywają również czołowi kucharze starego świata. Dzięki zdumiewającym zdolnościom magazynowania wody jest wyjątkowo odporna na suszę. Gdy inne rośliny więdną, ensete dzielnie trzyma pion. Wytrzyma również najbardziej obfite opady. Rośnie w bardzo szerokim zakresie warunków klimatycznych, od upałów po mróz i można dokonywać jej zbiorów w zasadzie w każdym momencie. W dobie zmian klimatu wydaję się być rozwiązaniem dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Może uprawa ensete powstrzyma światowy głód? Może to wielokrotnie doświadczana tym zjawiskiem Etiopia przysłuży się teraz całemu światu?

Ensete wydaje się być zbawcą w czasach sezonowych niedoborów żywności, inwazji szkodników, chorób czy nieprzewidywalnej pogody. Mówi się też o tym, że może powstrzymać potencjalne konflikty etniczne wynikające z powyższych. Dorze wykorzystują każdy centymetr tej wspaniałej rośliny. OCZYWIŚCIE będzie Wam dane spróbować tutejszego kocho oraz lokalnej wódki na bazie ensete. Znajdziecie liście ensete w poszyciu dachu charakterystycznych dla tego ludu domów w kształcie uli. Zobaczycie tę roślinę w charakterze swoistej patelni, naczyń, narzędzi, worków, siedzisk czy zabawek robionych z bulwy. Dla Dorze ensete jest tym czym baobab dla Senegalczyka – jest wszystkim…

Czy Etiopia spodoba się seniorom? Oczywiście! Jestem pewny!

Krzysztof Zborała

Komentarze

 • Bartek

  21 listopada, 2021

  Etiopia! przepiękny kraj!

  odpowiedz
 • Agata

  21 listopada, 2021

  Niezwykła roslina

  odpowiedz

Zostaw komentarz: