Najnowsze posty

Image Alt

Wino w Gruzji

wino gruzja

Wino w Gruzji

WINO

Zanim rozpoczniemy naszą winną przygodę musimy uzmysłowić sobie, jak ważne dla Gruzji jest wino!
To kraj, gdzie tradycja winna rozpoczęła się blisko 8000 tysięcy lat p.n.e. Nie Francja czy Włochy a właśnie Gruzja jest kolebką światowego winiarstwa.

Według wielu etymologów samo słowo „wino” pochodzi właśnie od gruzińskiego „gvino”.

Badania archeologiczne prowadzone na ziemiach gruzińskich odkryły dawne pestki winogron, ale także mające kilka tysięcy lat gliniane naczynia służące do produkcji wina.

KWEWRI

Otóż kwewri, bo o nich mowa to gliniane naczynia kształtem przypominające amfory. To w nich w tradycyjny sposób po dziś dzień wytwarza się wino.

Kwewri – gruzińskie amfory do produkcji wina

Dla osiągniecia odpowiedniej fermentacji, naczynia zakopuje się w ziemi, Zapewnia stałą temperaturę na poziomie 12-15°C. Amfory w zależności od rozmiaru potrafią pomieścić od kilkudziesięciu kilogramów do nawet kilku ton winogrona!

WINOrośl


Gruzja mimo, że terytorialnie jest niewielkim krajem, z pewnością zaskoczy Was różnorodnością i unikatowością winorośli. Znajdziecie tutaj ponad500 odmian, z czego większość to szczepy spotykane tylko i wyłącznie na terenie Gruzji.
Do najpopularniejszych należą:

Rkatsiteli – najpopularniejszy szczep do produkcji białych win. To właśnie to wino najczęściej trafia na gruzińskie stoły.
Saperavi – najpopularniejszy szczep do produkcji czerwonych win.

Najwięcej winorośli, bo blisko 2/3 uprawia się w regionie Kachetia, a konkretnie w pięknie położonej Dolinie Alazani. Pozostałe regiony to Imeretia, Racza czy Kartlia. Jeśli pragniecie pogłębić swą wiedzę na temat wina to polecam odwiedzenie profilu Winowajca, gdzie stopniowo pojawiają się szczegółowe informację na temat gruzińskiego wina.

Rtveli

Przyszedł wyczekiwany przez wszystkich czas na zbiory, zwane w Gruzji „Rtveli”. To niczym święto, na które czekają nie tylko producenci wina, a najczęściej całe wioski i miasteczka. Ciężko znaleźć w winnych regionach Gruzji kogoś kto nie produkuje wina.

W Gruzji do wina podchodzi się z wielką miłością

Zbiory to intensywny czas pracy. Mieszkańcy ruszają na winnice, na ulicach pojawia się wiele ciężarówek po brzegi wypełnionych winogronami. Rozpoczyna się produkcja wina!

PRODUKCJA WINA

Przejdźmy zatem do najważniejszego.
Interesować nas będzie tradycyjna metoda produkcji wina.

Od 2013 roku gruzińska tradycyjna metoda produkcji wina w kwewri została wpisna na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sprawa wygląda na pierwszy rzut prosto.

1. Zbieramy winogrono
2. Zbiory wrzucamy do dużej drewnianej wanny zwanej sacnacheli (po gruzińsku საწნახელი ) i rozpoczynamy deptanie 🙂 (dziś najczęściej drewniane wanny i deptanie zastępowane jest nowszymi prasami do winogrona)


3. Zgniecione przez nas wcześniej winogrona i wytworzony z nich sok wraz ze skórkami, pestkami oraz szypułkami wrzucamy do kwewri. Nie dodajemy przy tym wody, cukru, drożdży ani inny dodatków.

UWAGA! NIE DODAJEMY WODY, CUKRU, DROŻDZY

4. Przez pierwsze dwa tygodnie w okresie fermentacji mieszamy wszystko kilka razy dziennie
5. Po pierwszym okresie fermentacji zamykamy kwewri i czekamy – jak długo zależy od gospodarza, ale najwcześniej przyjmuje się, że minimum pół roku.
6. Po tym okresie zlewamy wino do innego naczynia ( może być inne kwewri, butelki szklane czy nawet dębowe beczki)

NAJCZYSTSZE GRUZIŃSKIE WINO GOTOWE

7. To jednak nie koniec! Opadłe na dno kwewri skórki, szypułki wyciągamy. Posłużą na do produkcji CZACZY!

Czacza – to nic innego jak „bimber” z winogron

8. Pozostaje tylko proces destylacji i czacza gotowa.


Rytmem czaczy kończymy pierwszą część winnej przygoda i zapraszamy na kolejną odsłonę, gdzie powiemy sobie między innymi o toastach gruzińskich.
Gaumardzos!

Komentarze

  • Krystyna

    11 października, 2021

    Gruzińskie wino, rewelacja! Warto wybrać się na taką winna przygodę. Odwiedziłam Gruzję w 2019 roku – było cudownie

    odpowiedz

Zostaw komentarz: