Najnowsze posty

Image Alt

Boliwia – NAJWYŻEJ!

boliwia

Boliwia – NAJWYŻEJ!

Weź głęboki oddech! Czeka Cię podniebna podróż do Boliwii.

To niezwykły kraj pełen różnorodnych krajobrazów, bogatej kultury i magii.

Dziś skupimy się na jego wysokogórskim położeniu. Zanim zaplanujecie wyprawę w ten wyjątkowy zakątek globu, warto dobrze przemyśleć plan podróży. To nie jest kraj jak każdy inny. Zwykły bezpośredni przelot do La Paz może okazać się dla nas niebezpieczny. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Lubicie chodzić po górach?

Zapewne duża część z Was nie raz przemierzała szlaki polskich Tatr, czy nawet wędrowała po wyższych partiach Alp. Przyznacie zatem, że czym wyżej jesteśmy tym ciężej nam się oddycha. Nasza wydolność nie jest już tak dobra, szybciej odczuwamy zmęczenie, mamy płytszy oddech a niekiedy towarzyszy nam ból głowy.

„Im wyżej znajduje się człowiek, tym trudniejsze jest dostarczenie do komórek niezbędnego do życia tlenu, który znajduje się pod coraz niższym ciśnieniem.”

LOTNISKO


Wróćmy teraz do Boliwii. Lotnisko El Alto w La Paz znajduje się na wysokości 4061 m n.p.m. To jedno z najwyżej położonych lotnisk na świecie!

Już wiecie dlaczego mówiłem, że bezpośredni lot może okazać się niebezpieczny?

Nasze organizmy nie są przyzwyczajone do takiej wysokości, a już z pewnością nie do takiej gwałtownej jej zmiany. Zatem jeśli wybieracie się do Boliwii, warto pomyśleć o wcześniejszej aklimatyzacji w niższych partiach kraju lub pobliskim Peru. To idealne rozwiązanie, które pozwoli nam stopniowo przyzwyczaić organizm do wysokości.

LA PAZ


Mieliśmy jedno z najwyższych lotnisk na świecie. Idźmy dalej. Wspomniane La Paz to najwyżej położona stolica na świecie! Jej najwyższe wzgórza sięgają ponad 4100 m n.p.m. a widok zapiera dech w piersiach ( dosłownie i w przenośni)
Miasto choć ma swój urok, nie jest najłatwiejsze do spacerowania. W górę i w dół, w górę i w dół. Łapiąc oddechy przy zejściach mamy wrażenie, że zamiast spaceru po ponad milionowym mieście, zdobywamy właśnie Mt Blanc:)

PIŁKA NOŻNA


Fanów piłki nożnej na świecie są miliony, o ile nie miliardy. Grać w piłkę można praktycznie wszędzie. Nie wszędzie, jednak jest to takie proste. W Boliwii, we wspomnianym już mieście La Paz, znajduje się stadion Estadio Hernando Siles. Ten mieszczący niewiele ponad 40 tys. kibiców obiekt leży na wysokości 3637 m n.p.m. Na tyle wysoko, aby w 2007 roku FIFA wydała oficjalny zakaz rozgrywania meczów powyżej 2,5 tys. m n.p.m. Po roku zakaz został cofnięty, ale po dziś dzień piłkarze grający na tym stadionie muszą wspomagać się tlenem.

TITICACA


Jezioro Titicaca. Przepiękne i wyjątkowe pod wieloma względami. Jest to:

a) największe jezioro wysokogórskie na Ziemi
b) najwyżej położone żeglowne jezioro świata ( leży na wysokości 3812 m n.p.m. )
c) największe jezioro Ameryki Południowej

Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, w szczególności licznie odwiedzana przez turystów wyspa Słońca. To miejsce kultu inkaskiego, gdzie według mitologii narodził się bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie.

Jak widzicie w Boliwii wiele miejsc jest naj… a to tylko niewielki fragment skarbów które skrywa ten wyjątkowy kraj.

Zanim wyruszycie do Ameryki Południowej, a konkretniej do wysokogórskiej części Boliwii:
– zalecana jest wcześniejsza konsultacja lekarska (czy nie ma przeciwwskazań)
– przygotowanie kondycyjne:)
– dobrze wyposażona apteczka
– odpowiednie ubezpieczenie
– program zwiedzania dostosowany do Waszych możliwości

Pozdrawiam
Bartek Łowigus

Komentarze

 • Karol

  16 lutego, 2021

  Cudowna okolica, pozdrawiam!

  odpowiedz
 • pakarana

  2 kwietnia, 2021

  Jak będziecie następnym razem w Boliwii to zapytajcie tam kogoś jak się nazywa stolica tego kraju. A jeszcze lepiej to korzystajcie na miejscu z lokalnych przewodników, bo jak będziecie opowiadać swoimi turystom , że jest to La Paz i tym podobne bzdury to bardzo szybko ktoś się połapie że to nie od braku powietrza i wysokości tylko braku wiedzy 😉

  odpowiedz

Zostaw komentarz: