Najnowsze posty

Image Alt

Życie po śmierci na Madagaskarze

Życie po śmierci na Madagaskarze

Famadihana czyli życie po śmierci na Madagaskarze 🪔🪔🪔

Dziś w Polsce obchodzimy Dzień Wszystkich Zmarłych z tej okazji przypomnijmy wpis, który przybliża nieco wierzenia Malgaszy na temat życia po śmierci ⬇
🔸Życie pośmiertne na Czerwonej Wyspie jest często znacznie ważniejsze od życia doczesnego. Z tego powodu groby są tam o wiele bardziej okazałe i porządniej zbudowane niż domy, w których mieszka się za życia.


🔸Famadihana- to bardzo ciekawy rytuał związany ze zmarłymi na Madagaskarze- to tzw. Rewrapping czyli przewijanie zwłok. Nadal praktykowana (przede wszystkim w okolicach Antananarywy) huczna zabawa na cześć nieboszczyka odbywa się 7 lat po śmierci i polega na wyjęciu szczątków przodka, umyciu ich i oczyszczeniu, a następnie ponownym zawinięciu w czystą lambę – tkaninę. Według wierzeń Malgaszy bowiem zmarły nie może dostać się do nieba, póki nie ma „białych kości”. Oczyszczenie ich przez rodzinę pozwoli na szybsze dostanie się przodka do królestwa niebieskiego.

🔸W trakcie famadihany nie może również zabraknąć jedzenia, picia (dużej ilości alkoholu) i muzyki. Często z tej okazji jest zabijane zebu, a jego rogi umieszczone na grobowcu. Święto to ma za zadanie ułaskawić duchy przodków, bo to od nich zależy los ludzi na ziemi, to również okazja, aby krewni, którzy zmarli poza miejscem zamieszkania mogli zostać przeniesieni na ziemię rodzinną.

Za dzisiejszy wpis dziękujemy dziewczynom z Fundacji Dzieci Madagaskaru – Ankizy Gasy. Na co dzień mieszkają one na Czerwonej Wyspie niosąc pomoc setkom dzieci. Więcej o ich wspaniałych działaniach znajdziecie na: https://www.dziecimadagaskaru.pl

Komentarze

 • Bartek

  21 listopada, 2021

  wow! niezwykłe rytuały

  odpowiedz
 • M.

  7 listopada, 2022

  To co – warto wprowadzić i u nas, bo pozajmują lepsze miejsca, a my…. albo i póki nasze kości zbieleją, to już tylko pod bramą będzie się stało.

  odpowiedz

Zostaw komentarz: