Najnowsze posty

Image Alt

Dzień Matki na świecie

dzień matki

Dzień Matki na świecie

Początki

Początków Dnia Matki doszukiwać się można już w starożytności. W kulturze greckiej i rzymskiej, tysiące lat temu boginie matki otaczane były wyjątkowym kultem.
Nie ma się co dziwić, że po dziś dzień w większości państw na świecie nasze wspaniałe mamy mają swoje święto.

Dzień Matki obchodzony jest w blisko 140 krajach na całym świecie!

Norwegowie świętują go już w lutym, Białorusini w październiku, Indonezyjczycy w grudniu a większość państw w druga niedzielę maja.

Polska

W Polsce Dzień Matki obchodzimy konkretnie 26 maja, czyli dzisiaj 🙂
Tradycja tego święta sięga ponad 100 lat. Pierwsze obchody miały miejsce w Krakowie w roku 1914. Przez pierwsze lata, było to święto ruchome i przypadało z reguły w kolejne niedziele maja. Dopiero w okresie powojennym, 26 maja stał się niezmiennym terminem Dnia Matki.

W tym szczególnym dniu pragniemy pokazać NASZYM MAMĄ jak wielką miłością je darzymy. Podziękować za ich trud włożony w nasze wychowanie. Za troskę, opiekę, cierpliwość i wyrozumiałość.

W większości krajów to kwiaty, słodycze czy inne upominki stają się symbolem naszego podziękowania. Zabieramy mamy do kawiarni, na spacery czy wycieczki. Są jednak na świecie miejsca, gdzie dzień ten obchodzony jest w inny ciekawy sposób.

ŚWIAT

W RPA najpopularniejszym prezentem dla mam są UWAGA – goździki! 🙂 lub w ramach okazania wdzięczności i miłości – dzieci ubierają czerwone i różowe stroje.

W Tajlandii, Dzień Matki to także dzień urodzin Królowej Sirikit. Tego dnia nie brakuje fajerwerków, kolorowych procesji oraz przyozdobionych flagami i kwiatami domów. Oprócz oddawania czci królowej, mieszkańcy nie zapominają o swoich mamach. Zgodnie z tradycją tego dnia dzieci wręczają swoim mamą kwiaty jaśminu oraz klękają przed nimi, aby wyrazić swa wdzięczność i miłość.

Mnie osobiście najbardziej zaciekawiły dawne serbskie tradycje. Dziś już niestety coraz rzadziej praktykowane. Mowa o „łóżkowym więzieniu”. Ale bez obaw nie będzie tak strasznie 🙂
To można powiedzieć forma zabawy. Dzieci nie pozwalały mamie wstać z łóżka zanim ta nie obdarowała ich słodyczami. W zamian za to pociechy odwdzięczały się pomocą w codziennych obowiązkach i starały się, aby ukochana mama mogła ten dzień spędzić na odpoczynku.

Jeszcze raz wszystkim mamom życzymy,
dużo zdrowia, szczęścia oraz oczywiście niezapomnianych podróży 🙂

Komentarze

  • Zofia

    26 maja, 2021

    dziękuje 🙂

    odpowiedz

Zostaw komentarz: