Najnowsze posty

Image Alt

Wyprawa nad wodospad

Waterfall Senior

Wyprawa nad wodospad

Wodospad

Seniorzy, gdybyście mieli wskazać najbardziej znany wodospad świata. Zapewne każdy z Was odpowie Niagara. I słusznie, rozsławiony przez liczne filmowe ekranizacje jest bez wątpienia najpopularniejszy. Rankingów wodospadów jest wiele. Jedne maja największy przepływ wody, kolejne są najszersze czy najwyższe. Dziś właśnie o tym najwyższym chciałem Wam opowiedzieć.

979 metrów!

Przenieśmy się do Ameryki Południowej, a konkretniej na tereny Parku Narodowego Canaima w Wenezueli. Gdzieś pomiędzy gęstą i piękną dżunglą, wyrastają nagle olbrzymie tepui, czyli monumentalne góry stołowe o praktycznie pionowych ścianach i płaskich szczytach. To z jednego z takich szczytów, z tzw. Diabelskiej Góry spada najwyższy wodospad świata – Salto Angelo. Kolos ma blisko kilometr wysokości. Najczęściej podaje się  979 metrów, a niektóre źródła przypisują mu prawie 100 metrów więcej.

Salto Angelo

Dotarcie tam nie należy do najłatwiejszych i traktować je należy raczej, jako przygodę samą w sobie. Może dlatego przez wiele lat ten cud natury pozostawał „w ukryciu”? Pierwsze ekspedycje miały miejsce na początku XX wieku, ale to dopiero w 1937 za sprawą poszukiwacza złota Jamesa Angela, który utknął samolotem na szczycie tepui, wodospad zaczął zyskiwać sławę. To do jego nazwiska, a nie jak większość sądzi od anioła, nosi nazwę to magiczne miejsce. Choć przyglądając się okolicy z bliska ma się wrażenie, że jest tutaj jednak coś anielskiego.

Zostaw komentarz: