Najnowsze posty

Image Alt

Wulkany błotne Gobustanu

gobustan

Wulkany błotne Gobustanu

AZERBEJDŻAN

Nie wyobrażam sobie wizyty w Azerbejdżanie bez odwiedzenia słynnych wulkanów błotnych. To jedna z tych atrakcji, które po prostu musicie zobaczyć.

Wystarczy 60 km, niewiele ponad godzina drogi, aby z Baku przenieść się w iście kosmiczne krajobrazy. Zbaczając z głównej drogi „wehikułami czasu” przemierzycie bezkresne pustkowia, w poszukiwaniu błotnych stożków. Zaznaczę od razu, że podróż radzieckimi autami, dostarcza wrażeń sama w sobie. Nieutwardzona pustynna droga nie należy do najbardziej komfortowych. Ale nie martwcie się widoki wszystko rekompensują!

WULKANY

Wulkany błotne w Azerbejdżanie nie imponują rozmiarem jak japońskie Fudżi czy włoska Etna. Wręcz przeciwnie mają z reguły od kilku centymetrów do kilkunastu metrów.
To nie wielkość świadczy o ich wyjątkowości, a tryskające z nich (niekiedy na wysokość kilku metrów) BŁOTO!

Podaje się, że na świecie jest około 700-800 takich wulkanów, z czego blisko połowa znajduje się właśnie w Azerbejdżanie. Położone na totalnym pustkowiu w pobliżu Morza Kaspijskiego, swą wyjątkowością na długo zapadają w pamięci.

Azerbejdżan – ponad 300 wulkanów!

Słysząc wulkan, od razu myślimy o gorącej lawie wydobywającej się z głębi ziemi. Bez obaw w przypadku wulkanów błotnych w Gobustanie, poparzenie Wam nie grozi. Wydobywające się z ziemi błoto, jest zimne i posiada właściwości lecznicze. Odmładza, regeneruje i co pewne brudzi:) Nie zapomnijcie zatem o chusteczkach nawilżanych, mogą okazać się niezbędne.

ATRAKCJA DLA SENIORA?

Zdecydowanie TAK! Nie sądzę, aby wycieczka ta okazała się da Was za bardzo wymagająca. Niezapomniane widoki i przeżycia gwarantowane!

Jak przed każdym wyjazdem i tutaj pamiętać musimy o kilku podstawowych sprawach. Pytacie jak się przygotować do takiej wycieczki?
Jak już ustaliliśmy, wulkany błotne nas nie poparzą, ale co ze słońcem? Stożki porozrzucane są po pustynnych pustkowiach, na próżno szukać tam cienia. Seniorzy pamiętajcie, aby zabrać ze sobą nakrycie głowy(może parasol?) filtry oraz okulary przeciwsłoneczne. Niezbędne jest także zaopatrzenie się w wodę i ewentualnie coś drobnego do zjedzenia.

Wszystko zależy od tego ile godzin zamierzamy spędzić na obserwacji wulkanów.

Pamiętajmy także o wyborze odpowiedniego stroju. Buty na wysokim obcasie czy stroje wieczorowe raczej się nie sprawdzą. Najlepsze będą wygodne adidasy czy sandały, zaś jeśli chodzi o pozostałą cześć ubioru to pamiętajmy, że błoto lubi brudzić. Nie trudno poplamić spodnie czy sukienkę, zwłaszcza jeśli ktoś pokusiłby się o lecznicze błotne zabiegi:)

Odmładza, regeneruje i co pewne brudzi:)

Myślę, że wulkany błotne w Gobustanie to rewelacyjna propozycja kilkugodzinnej, czy nawet całodniowej wycieczki z Baku.

Przy opcji całodniowej warto wybrać się także do wpisanego na listę UNESCO Parku Narodowego Qobustan. Odkryjecie tam blisko 6000 naskalnych rysunków, z czego najstarsze pochodzą sprzed kilku tysięcy lat! Na zakończenie dnia kąpiel i relaks nad Morzem Kaspijskim.

Komentarze

 • Zygmunt

  19 marca, 2021

  Chyba skusiłbym się na taką kąpiel błotną, lepsze niż jakieś SPA!

  odpowiedz
 • Zenek

  19 marca, 2021

  Byłem kilka lat temu. Fenomenalne miejsce, szczerze polecam! Przyznam, że okładów ani kąpieli błotnych nie próbowałem, choć teraz trochę żałuję 😉

  odpowiedz

Zostaw komentarz: