Najnowsze posty

Image Alt

Tadżin – smak Maroka

tadzin

Tadżin – smak Maroka

Witajcie w krajach Maghrebu, zasiądźcie wygodnie i dołączcie do dzisiejszej uczty.

Tadżin pojawił się w Afryce najprawdopodobniej za sprawą Berberów. To im najczęściej przypisuje się tą unikalną metodę gotowania i wyśmienitą potrawę zarazem. Berberowie, aby zaoszczędzić wodę i jednocześnie wydobyć głęboki aromat potrawy, stworzyli dwuczęściowe gliniane naczynie zwane dziś tadżin (tażin, tajine).

Składa się ono z niezbyt głębokiej podstawy i przypominającej stożek pokrywki. Konstrukcja ta pozwala zachować część pary w naczyniu a tym samym wydobyć bogaty aromat gotowanych mięs, warzyw czy owoców.

Czym jest tadżin?

Tadżin – potrawa czy naczynie?

Okazuje się, że słowo tadżin określa zarówno naczynie jak i danie!

Praktycznie każda potrawa gotowana w tym wyjątkowym glinianym stożku nazywana jest tadżinem. Wersji mamy bardzo wiele, zależnie do preferencji kulinarnych. Pamiętajmy jednak o tym, że wyjątkowy smak potraw to zasługa także odpowiednich przypraw. W kuchni marokańskiej nie zabraknie kuminu, czosnku, kolendry oraz oczywiście papryki.

W Maroku spotkamy tadżiny z :

z kurczakiem, oliwkami i cytrynami
z keftą i jajkiem
z warzywami
z baraniną i śliwką

Jaka wersję Wy wybieracie??

Komentarze

  • Marek

    4 marca, 2021

    Uwielbiam tadżin w każdej wersji. Mam już trzy naczynia i chyba będzie więcej 😊 Polecam szczególnie samodzielne kiszenie cytryn, które nadają wyjątkowy smak temu daniu.

    odpowiedz

Zostaw komentarz: