Najnowsze posty

Image Alt

Święta po gruzińsku

swieta gruzja

Święta po gruzińsku

Święta zbliżają się wielkimi krokami. W Gruzji mimo tego, że jest ona chrześcijańskim krajem, ze względu na obrządek prawosławny, tradycje świąteczne nieco różnią się od polskich.

Święto Bożego Narodzenia obchodzone jest zgodnie z kalendarzem juliańskim 7 stycznia. Idąc tym tropem, 6 stycznia powinien być dniem wyjątkowo rodzinnym. Historia sprawiła, że jest inaczej.

Gruzja przez 70 lat była pod okupacją radziecką, stosunek Związku Radzieckiego do religii jest nam wszystkim znany i właśnie z tego powodu o wiele huczniej obchodzi się w Gruzji sylwester niż Boże Narodzenie. Gruzini, tak samo jak większość krajów postradzieckich, świętują 31 grudnia z rozmachem, wręcz pompatycznie. Z ogromną ilością jedzenia, winem, szampanem i strzelaniem fajerwerków. Sylwester jest uważany za święto bardzo rodzinne, wszyscy starają się spędzić go w gronie najbliższych.

Przygotowanie do sylwestra zaczyna się o wiele wcześniej, od przyrządzenia sylwestrowej supry. Kto z Was nie słyszał jeszcze o gruzińskich ucztach, koniecznie powinien to nadrobić. Gruzini potrafią świętować jak mało kto! To jedna z wizytówek tego kraju.

Przygotowania

Co Gruzini przygotowują na święta? Najważniejszy element to zdecydowanie Saciwi – czyli smażony kurczak lub indyk w sosie orzechowej. Jest to danie typowo świąteczne. Turyści odwiedzający nasz piękny kraj mimo bardzo bogatej kuchni, rzadko mają okazję spróbować tego dania. Na stole nie brakuje również innych potraw takich jak:

– bakłażan, kapusta czy szpinak z pastą orzechową

– chaczapuri (placek z serem) będące znakiem rozpoznawalnym Gruzji

– czaszuszuli, ostry, czyli odpowiedniki naszego gulaszu

czy rożnego rodzaju sałatki

W bardziej zamożnych rodzinach można spotkać także smażonego prosiaka.

Co ciekawe w odróżnieniu od Polski nie znajdziecie na stole żadnej zupy! Nie ma barszczu czy zupy rybnej. Gruzini z reguły nie jadają tak dużo zup jak Polacy.

Zupa uważana jest za obiad na “gorsze dni”.

Kalendarium

W nocy 31 grudnia cała rodzina spotyka się przy stole. Gruzini wierzą, że wspólnie spędzone pierwsze godziny nowego roku są bardzo ważne! Zabawa, wznoszenie toastów trwa do bladego rana.

1 stycznia to dzień w którym odwiedzamy znajomych.

To nie jest koniec świętowania. U nas w kraju 2 stycznia, jest dniem wolnym od pracy. Obchodzimy wówcza święto Bedoba. Nazwa tego dnia pochodzi od słowa Bedi, czyli los, przeznaczenie. Tradycja nakazuje, że ten dzień ma być odzwierciedleniem nadchodzącego roku, dlatego trzeba go spędzić w jak najlepszy możliwy sposób. Odwiedzania rodziny, supry, toasty.
Gruzini starają się spędzić święto Bedoba, tak jak chcieliby spędzić cały rok. Kto z nas nie chciałby przez cały rok dobrze się bawić? 🙂

Wigilia i Boże Narodzenie, które w Gruzji są obchodzone 6 i 7 stycznia, to święta przede wszystkim religijne, co odzwierciedla się w sposobie ich świętowania. Większe znaczenie tu ma bożenarodzeniowe nabożeństwa w cerkwi, niż supra i toasty. Ludzie wierzący zazwyczaj odwiedzają cerkwie, aby wziąć udział w świątecznej liturgii, która trwa ok. 4-5 godzin (oczywiście można opuścić cerkiew o wiele wcześniej, liczy się sama chęć udziału w procesie, a nie długość obecności). Świętowanie Bożego Narodzenia w domach zależy od stopnia religijności gruzińskiej rodziny.
Zazwyczaj 7 stycznia jest urządzana skromna supra z winem. Potrawą obowiązkową na Boże Narodzenie jest Gwezeli (ღვეზელი), czyli placek z serem i jajkiem na twardo. To też ma swoje znaczenie, ponieważ 7 stycznia kończy się post.

Stary Nowy Rok – 14 stycznia, czyli Nowy Rok wg. starego juliańskiego kalendarza, to zakończenie świątecznego maratonu w Gruzji. Ludzie wierzą, że od 14 stycznia nowy rok już na pewno nadszedł i można żyć dalej. Podobnie jak podczas imprezy sylwestrowej, organizuje się spotkania rodzinne, pije się wino i wznosi się toasty. Tym razem, jednak w o wiele skromniejszej formie, niż 31 grudnia. Z upływem czasu coraz mniej osób świętuje stary nowy rok.

Zastanawiacie się pewnie w tej chwili, jak w Gruzji świętujemy Mikołajki?

U nas nie ma dokładnego odpowiednika polskich Mikołajek, jest za to religijne święto Nikolozoba, czyli Dzień Świętego Mikołaja – obchodzone 19 grudnia. Jest to przede wszystkim dzień wszystkich o imieniu Nikoloz (Mikołaj), celebrowany poprzez nabożeństwa w cerkwiach. Nie ma tradycji dawania prezentów czy słodyczy, wszystkie te przyjemne zwyczaje mają miejsce w Sylwestera.

Dzieci w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia dostaną prezenty od Towlis Babua, to taki gruziński odpowiednik Santa Clausa.

Maia Varshanidze

Komentarze

 • Ela

  9 marca, 2021

  Co kraj, to obyczaj. Bardzo ciekawy wpis.
  Pozdrawiam

  odpowiedz
  • Bartek

   9 marca, 2021

   Dziękujemy i zachęcamy do dalszej lektury. Pozdrawiam

   odpowiedz
 • Wakacje Last Minute

  20 lipca, 2022

  Super wpis 🙂 <a href="https://odkryjwakacje.pl/">wakacje last minute</a>

  odpowiedz
  • Bartek

   10 października, 2022

   dziękujemy 🙂

   odpowiedz

Zostaw komentarz: