Najnowsze posty

Image Alt

Senior na Sri Lance. Na co zwrócić uwagę.

Sri Lanka. Safari. Senior.

Senior na Sri Lance. Na co zwrócić uwagę.

UWAGA SENIORZE

Zapoznajcie się z kilkoma praktycznymi informacjami, na co senior powinien zwracać uwagę wybierając się na Sri Lankę.
Dla osób udających się na Sri Lankę, lektura obowiązkowa.

 

Sigiriya

Jedna z głównych atrakcji kraju, tzw. Lwia Skała. Miejsce niezwykłe, wyrastająca z ziemi skała wraz ze swoją historią i zabytkami robi imponujące wrażenie. Pamiętajcie jednak, że wejście na sam szczyt może dostarczyć wielu osobom problemów. Dlaczego?

  1. Nieregularne stopnie
  2. Ilość stopni – do pokonania mamy 1200 stopni. Oczywiście jest to rozłożone w czasie i po drodze robi się wiele przystanków, jednak należy mieć na uwadze, że jest to wysiłek dla organizmu seniora (alternatywa to zostanie na dole, lub pokonanie części trasy i oczekiwanie na powrót grupy)
  3. Temperatura – wybierając się na Sri Lankę należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu terminu wyjazdu. Seniorzy nie powinni wybierać się w okresie największych upałów! Wysoka temperatura może utrudnić wspinaczkę. Zaleca się także przyjmowanie dużej ilości płynów.

 

Pidurangala

Można powiedzieć, że siostra bliźniaczka Lwiej Skały. To właśnie z jej szczytu mamy najpiękniejszy widok na Sigiriye i całą okolicę. Wejście nie jest tak długie, jednak z moim odczuciu zdecydowanie bardziej wymagające dla seniora. Część trasy pokonywana jest po nieregularnych kamiennych stopniach, część to „trasa górska z elementami wspinaczki” 🙂 Gdy dodamy do tego fakt, że większość trasy pokonujemy w ciemności lub mroku, robi się niebezpiecznie (wchodzi się tam z reguły na wschód słońca)

Atrakcja dla osób regularnie uprawiających górską turystykę i mających dobrą kondycję.

 

Safari

Nie powinno ono stanowić dla nikogo problemów, ale należy zaznaczyć, że będziemy się poruszać po nierównym terenie. Będzie trzęsło. W przypadku safari należy zachować ostrożność przy wychylaniu się z samochodu, aby przypadkiem wystające drzewa, gałęzie nie zrobiły nam krzywdy. Na to, że lampart wskoczy nam nagle do samochodu, raczej nie mamy co liczyć:)

 

Jedzenie

Lubicie pikantną kuchnię? a może lubicie bardzo pikantną kuchnię? w takim razie jesteście w raju!

Ale bez obaw, na Sri Lance nikt nie pozostanie głodny. W restauracjach bez problemu zamówicie wersję łagodną lub danie w bardziej europejskim stylu. Na ratunek seniorom zawsze przychodzą owoce morza i ryby lub najlepsze na świecie mango czy papaya. Należy jednak otwarcie powiedzieć, że jeśli będziecie chcieli jeść tak jak lokalni, będzie pikantnie.

Kolejna sprawa – Lankijczycy wiele potraw jedzą rękoma, oczywiście w restauracjach dostaniecie sztućce (ale może dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w swój osobisty turystyczny zestaw?)

 

Toalety

W restauracjach, hotelach, większych stacjach benzynowych nie ma najmniejszego problemu. Natomiast poza głównymi drogami ich ilość i standard może pozostawiać wiele do życzenia.

 

Higiena

Warunki higieniczno-sanitarne w wielu miejscach odbiegają od naszego rozumienia. Seniorzy powinni zachować ostrożność i zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji rąk.

 

Czekamy na Wasze uwagi i pytania!

Zostaw komentarz: