Najnowsze posty

Image Alt

Przygotowanie do podróży

senior podróż

Przygotowanie do podróży

PRZYGOTOWANIE DO PODRÓŻY

– DOKUMENTY – upewnijmy się przed wyjazdem, jaki dokument tożsamości jest wymagany na dany wyjazd. Dowód czy paszport? Kolejna sprawa, sprawdźmy czy nasz dokument jest ważny!
Tutaj UWAGA! większość krajów wymaga, aby nasz paszport był ważny min.6 miesięcy od daty zakończenia planowanej wycieczki.
Często bywa tak, że dopiero na lotnisku lub w dzień przed wycieczką zauważamy, że skończyła nam się ważność paszportu. Co wtedy? Niestety, ale najczęściej nasze plany wycieczkowe kończą się w domu.

SPRAWDZAJMY DOKUMENTY WCZEŚNIEJ!

– UBEZPIECZENIE – zadbajmy o dobre ubezpieczenie i wykupione na prawidłowy kierunek. Jeśli ktoś z nas cierpi na jakieś choroby przewlekłe, nie ukrywajmy tego. To w wielu przypadkach gwarancja skutecznej i dobrej opieki medycznej.

– APTECZKA – najważniejsze tutaj są dla nas leki na receptę, które musimy przyjmować regularnie. Poza tym warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, antyalergiczne czy elektrolity. Nie zaszkodzi spakować plastry oraz środek do dezynfekcji.

– BILET – przy zakupie biletu, lub całej wycieczki, której częścią składową jest bilet lotniczy, pamiętajmy o podaniu prawidłowych danych tożsamości. Podajemy dane dokładnie takie, jakie posiadamy w zabieranym ze sobą dokumencie tożsamości. (jeśli wkradła nam się jedna literówka, najprawdopodobniej nie będzie to wielki problem, ale już np. w przypadku podaniu tylko jednego członu nazwiska, bilet może okazać się nie ważny, a jego zmiana kosztowna)

Mamy bilet, zatem przejdźmy dalej.

Najczęściej w przypadku większości linii wystarczy nam, że znamy numer rezerwacji i w okienku odpraw pokażemy dowód tożsamości. Jednak nie zawsze, szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych! Warto zatem mieć ze sobą wydrukowaną kartę pokładową, a także jeśli jest taka możliwość jej elektroniczną wersję. Wówczas możemy być spokojni.

– BAGAŻ – tutaj z doświadczenia wiem, że pojawia się najwięcej problemów. Dlaczego? Praktycznie każda linia lotnicza ma swoją wewnętrzną politykę bagażową, która przekłada się na różne limity ilościowe, wagowe i wymiarowe. Poza tym często mylimy bagaż podręczny z rejestrowanym. Informację na ten temat znajdziecie Państwo w osobnym artykule. Pokażemy różnice między bagażem podręcznym a rejestrowanym i przedstawimy politykę bagażową kilku najpopularniejszych linii lotniczych.

Przed wyjazdem upewnijmy się:

– czy nasz bagaż ma odpowiednia wagę ( tutaj często pytacie, czy jak mam 1 kg więcej to jest ok? Drodzy Państwo, gdyby to ode mnie zależało, to byłoby ok:) ale niestety nie ode mnie to zależy, a od regulacji linii lotniczych i od tego kto będzie kontrolował Państwa bagaż. Zatem zalecam stosowanie się do podawanego limitu wagowego, aby uniknąć ewentualnej dopłaty, czy przepakowywania na lotnisku)
– czy jego wymiary są zgodne z polityką bagażową linii ( tutaj zwracam na to uwagę, że wiele linii ma swoje limity, zwłaszcza jeśli chodzi o bagaże podręczne, tzw. kabinowe)
– czy nie spakowaliśmy towarów zakazanych ( każdy kraj może mieć swoje wytyczne, jednak najpotrzebniejsze informację znajdziecie na stronie IZBY LOTNICTWA CYWILNEGO)

– DOJAZD NA LOTNISKO – tutaj pamiętajmy o zapasie czasowym, unikajcie jazdy na lotnisko na ostatni moment. Kiedy powinniśmy zjawić się na lotnisku? Za optymalny czas uznaje się, 2 – 2,5 godziny przed planowanym odlotem. Wszystko zależy od lotniska i godzin naszego wylotu. Przy dużych zatłoczonych portach lotniczych, warto pojawić się wcześniej.

Na koniec upewnijmy się co do miejsca, dnia i godziny wylotu. Szkoda byłoby przyjechać na lotnisko o dzień za późno:)

1. Dowód czy paszport?
2. Sprawdź datę ważności dokumentu tożsamości ( z reguły musi być ważny min. 6 mc od planowanego zakończenia wycieczek)
3. Upewnij się czy masz wykupione ubezpieczenie
4. Zadbaj o niezbędne leki
5. Prawidłowe dane na bilecie
6. Zabieramy na lotnisko wydruk + elektroniczna wersje karty pokładowej
7. Upewnij się jaki bagaż Ci przysługuje ( waga / rozmiar)
8. Sprawdź czy nie masz ze sobą przedmiotów zakazanych
9. Sprawdź godziny wylotu i zadbaj o odpowiednio wcześniejsze pojawienie się na lotnisku

Zostaw komentarz: