Najnowsze posty

Image Alt

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną

mierzeja wiślana

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną

Odkrywamy Polskę!

Dziś dla odmiany przenosimy się w nadmorskie regiony naszego pięknego kraju. Zapraszam seniorów na rowerową wycieczkę po Mierzei Wiślanej.

To jeden z tych odcinków Morza Bałtyckiego, do którego często i chętnie wracam. Duża ilość lasów, piękne szerokie piaszczyste plaże, bogactwo bursztynów no i oczywiście wspaniałe ścieżki rowerowe.

Mierzeja Wiślana podzielona jest pomiędzy terytorium polskie i rosyjskie. Rozciąga się od Gdańska aż po Baltiyska na terenie Federacją Rosyjską. Najczęściej przyjmuje się jednak, że początek swój bierze dopiero w okolicach Mikoszewa za ujściem Wisły. Ten zaledwie kilkukilometrowej szerokości pas wydm oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki Gdańskiej.

Stosowana dziś nazwa Mierzeja Wiślana, wprowadzona została dopiero 1950 roku. Wcześniej przez wiele lat nazywana była Mierzeją Świeżą czy z niemieckiego Mierzeją Fryska ( od. Frische Nehrung)

Atrakcje regiony

ROWERY

Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja gorąco zachęcam, aby będąc w tym regionie pokusić się o wycieczkę rowerową. Można zacząć od krótkich kilkukilometrowych tras np. w okolicy Krynicy Morskiej czy jeśli ktoś woli bardziej leśne krajobrazy to w okolicach Mikoszewo – Stegna. Trasa rowerowa jest bardzo dobrze przygotowana i oznakowana. Zapewniam, że dostarczy wiele frajdy z jazdy. Gdy dołożymy do tego świeże morskie powietrze, nie pozostaje nic jak tylko wsiadać na rower. Przygotujcie sobie wodę, prowiant na drogę i pomysł na miłe spędzenia dnia gotowy.

Dla wytrawnych rowerzystów warto pokusić się o trasę z Mikoszewa aż do Krynicy Morskiej lub nawet na samą granicę z Rosją. To dystans ok 50 km w jedną stronę, ale rozłożony na cały dzień dla doświadczonych rowerzystów nie powinien stanowić problemu. Zwłaszcza, że na trasie mamy liczne rybackie miejscowości, gdzie możemy zregenerować siły czy wypocząć na pięknych plażach.

KOLEJKA WĄSKOTOROWA

Dla tych którzy preferują wygodniejszą formę zwiedzania niż siodełko rowerowe, mamy kolejkę wąskotorową. Nie rozwija ona co prawda zawrotnych prędkości, ale pozwala z ciekawy sposób wybrać się z Mikoszewa w kierunku Jantaru czy Stegny. Seniorzy, jeśli zabierzecie ze sobą wnuki z pewnością będą zadowolone z przejażdżki ciuchcią:)
Kolejka jest także bardzo dobrą alternatywą dla rowerzystów! Rowery można zapakować do kolejki, co pozwala nam pokonać zaplanowaną trasę tylko w jedną stronę i oszczędzić siły na drodze powrotnej. Podobnie sytuacja ma się ze spacerowiczami.

BURSZTYNY

Od wieków Mierzeja Wiślana przyciąga poszukiwaczy bursztynów. Co roku znaleźć tutaj można wielu amatorów „Złota Bałtyku” przeczesujących plaże. W okresie letnim w Jantarze organizowane są nawet Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Pamiętajcie zatem, jeśli wybierzecie się w ten uroczy zakątek Polski, warto pobawić się w poszukiwaczay skarbów.

SZTUTOWO

Słyszeliście o obozie zagłady w Sztutowie? To jeden z pierwszych i najdłużej istniejących obozów na terenie Polski. Funkcjonował praktycznie przez cały okres II Wojny Światowej – od 2 września 1939 do 9 maja 1945. Dziś jako „Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945)” daje świadectwo dawnych lat.

KRYNICA MORSA

Niegdyś senne wioski i miasteczka rybackie zamieniły się w miejscowości wypoczynkowe. Najpopularniejsza jest Krynica Morska w której znajdziecie udostępnioną do zwiedzania latarnie morską, odwiedzicie port morski czy przespacerujcie się nadmorską promenada.

Wycieczka na Mierzeję Wiślaną to wspaniały pomysł na kilkudniowy czy nawet dłuższy pobyt nad Morzem Bałtyckim.

Komentarze

 • Elżbieta

  3 maja, 2021

  Super oferta,
  serdecznie pozdrawiam
  Ela

  reply
 • Renata

  4 maja, 2021

  Spędzamy urlop w Mikoszewie
  W tym roku pewnie zabierzemy rowery .

  reply

Zostaw komentarz: