Najnowsze posty

Image Alt

Błękitne miasto Maroka

blekitne miasto maroko

Błękitne miasto Maroka

SENIOR W MAROKU

Maroko ma wiele kolorów, każdy z nich inny i wyjątkowy. Wyjątkowy jest także błękit miasta Chefchaouen w górach Riff. Medyna z labiryntem wąskich kamiennych uliczek i zaułków, pozwala całkowicie zatracić się w pięknie tego miejsca. Przez wiele lat skrywane przed oczyma chrześcijan zachowało swój unikatowy klimat. Wznoszone od XV wieku przez stulecia do 1920 roku stanowiło obszar wyłącznie dla Żydów i Muzułmanów.

ULICAMI MIASTA

Spacerując nieśpiesznie uliczkami miasta, seniorzy mogą godzinami podziwiać gipsowe fasady riadów. Ich intensywne niebieskie kolory, pięknie zdobione drzwi, wymuszają wręcz liczne przystanki. Warto przysiąść na chwile w jednej z lokalnych kafejek, zamówić miętową herbatę i po prostu chłonąć atmosferę miasta. Miasto o każdej porze dnia wydaje się inne. Wspaniała gra świateł, zupełnie zmienia jego oblicze.

Jeśli siły pozwolą udajcie obejrzeć zachód słońca widziany z oddalonego hiszpańskiego meczetu. Rekompensatą za wspinaczkę będzie zapierająca dech w piersiach panorama miasta skąpana w złotych promieniach słońca. Choć piękno tego miasta moim zdaniem w dużej mierze polega na jego atmosferze, nie zapomnijcie zerknąć na dobrze zachowana kazbę i unikatowy XV wieczny meczet z ośmiokątnym minaretem

BŁĘKIT CHEFCHAOUEN

Błękit wypełniający uliczki Chefchaouen nie jest przypadkowy. Na jego temat pojawia się kilka teorii:

1. Pierwsza zakłada, że zamieszkujący niegdyś te tereny Żydzi malowali domy na niebiesko, aby zatrzeć granicę pomiędzy niebem a ziemią.

2.
Druga mówiła, że kolor ten miał stanowić ochronę przed urokami, tzw. ” złym okiem”

3.
Ostatnia zaś upatrywała w kolorze niebieskim praktyczne zastosowanie, miał on odstraszać komary i inne owady

Jak naprawdę było pewnie się nie dowiemy się. Jedno jest pewne, Chefchaouen jest pięknym miastem do którego koniecznie powinniście zawitać planując swą wyprawę do Maroka.

Zanim wyruszycie przeczytajcie nasze porady podróżnicze

Komentarze

  • Krysia

    30 listopada, 2020

    Cudowne kolory, kolejne miasto do odwiedzenia na mojej liście 😉

    odpowiedz

Zostaw komentarz: