Najnowsze posty

Image Alt

Berat – miasto tysiąca okien

Berat

Berat – miasto tysiąca okien

Po raz kolejny ruszamy na Bałkany! Tym razem zapraszam na wycieczkę do pięknej Albanii!

Berat

Miasto tysiąca okien, już z samej nazwy brzmi zachęcająco i troszeczkę egzotycznie. Dreszczyku emocji dodaje fakt, że jest to jedno z najstarszych miast Albanii, wpisane w 2008 roku na listę UNESCO.

Przygodę z Beratem rozpoczniemy od wznoszącego się na wzgórzu zamku. Droga prowadząca na szczyt jest dość wyboista i kręta, ale doświadczeni albańscy kierowcy nie mają z nią najmniejszego problemu. Samochodem czy autobusem docieramy praktycznie pod samo wejście. Przekraczając jedną z bram zamku wkraczamy do innego świata. Początkowo myślałem, że poza starymi w większości XIII wiecznymi murami, wiele więcej tam nie zastanę.

Byłem w wielkim błędzie!

Zamek w Beracie to jedno z najpiękniejszych żywych muzeów w jakim byłem. Oprócz fortyfikacji z 24 wieżami, znajdziemy tam pozostałości meczetów, cerkwi, muzea a co mnie najbardziej zaskoczyło ZAMIESZKAŁE stare domy!
To niebywałe, że są jeszcze rodziny, które od kilkuset lat nieprzerwanie zamieszkują to wyjątkowe zamkowe wzgórze. Tym samym czyni to zamek w Beracie jednym z najdłużej zamieszkałych na świecie!

Po dziś dzień mieszkają tam ludzie!

Spacerując urokliwymi uliczkami twierdzy, mamy wrażenie jakbyśmy odbywali podróż w czasie. Wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków skrywa w sobie skarby architektury nie tylko albańskiej, ale także iliryjskiej, rzymsko – bizantyjskiej czy tureckiej. Pozostałości dwóch meczetów, oraz liczne cerkwie dodają tylko uroku. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu Muzeum Ikon Onufrego, które znajduję się w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

Muzeum Ikon Onufrego

Miejsce wyjątkowe zarówno ze względu na zbiory jak i sam budynek w którym zostało utworzone. Ponad 170 obiektów sakralnych pochodzących z różnych albańskich cerkwi. Większość zbiorów, jak można się domyślić to ikony największych albańskich twórców, w tym Onufrego. Jego dzieła wyróżniają się intensywnym nasyceniem barw, w szczególności zaś charakterystycznym kolorem czerwonym. Stosowany przez niego intensywny odcień po dziś dzień nosi nazwę czerwieni Onufrego. Na szczególną uwagę w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, zasługuje również oryginalny bogato zdobiony XIX wieczny ikonostas.

Widok

Zamek w Beracie poza niewątpliwymi walorami historycznymi jest także doskonałym punktem obserwacyjnym na znajdujące się w dole w miasto i okolicę. Punkty widokowe zachęcają, aby przysiąść na chwilę, napić się świeżego soku i rozkoszować widokiem.

Pora opuścić wzgórze i udać się na spacer po mieście.

Wśród tysięcy okien

Zapytacie zapewne co z tymi tysiącami okien. Odpowiedź jest prosta, wystarczy spojrzeć na zdjęcie. Porozrzucane po wzgórzu białe dom z ciemnymi okiennicami, wyglądają czarująco. Mamy wrażenie jakby były ich faktycznie tysiące. Spacer wąskimi krętymi uliczkami może dostarczyć dodatkowych atrakcji.

Będąc nie tylko w Beracie, ale także w całej Albanii zwróćcie uwagę na tolerancję religijna. Widok meczetu w towarzystwie kościoła czy cerkwi, nikogo tutaj nie dziwi.

Legenda

Dawno dawno temu jak przystało na legendę:) żyło dwóch braci Tomora i Shpiraga. Pech chciał, że zakochali się w tej samej pięknej kobiecie. Żaden z nich nie chciał odpuścić. Codziennie walczyli o serce wybranki, raniąc się przy tym dotkliwie. Obserwujący wszystko Bóg, nie wytrzymywał już tych obrazów i postanowił rozwiązać konflikt. Zamienił ich w góry! Tomori (2379 m.n.p.m.) oraz Shpiraga (1218 m.n.p.m.) Kobietę zaś o którą przelało się tyle krwi zamienił w kamień na szczycie którego powstał opisywany zamek w Beracie. Dodaje się często, że przepływająca u jego podnóża rzeka Osum to nic innego jak kobiece łzy.

Berat dla seniora

Z pewnością jest to miejsce, które każdemu przypadnie do gustu. Wybierając się do Albanii musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego miesiąc. Może warto pomyśleć o maju, czerwcu lub wrześniu? Lipiec, sierpień potrafią być bardzo upalne, co znacznie utrudnia spacerowanie po mieście. Nie mniej zawsze jakieś nakrycie głowy, filtr do opalania i okulary przeciwsłoneczne się przydadzą.
Berat, jak już zauważyliście leży na wzgórzach. Co za tym idzie musimy się liczyć z tym, że czasami będzie trochę pod górkę i z górki.

Bez problemu dacie radę!

Tym bardziej, że w przypadku twierdzy, samochody podwożą nas praktycznie pod samą bramę.
Spacerując po twierdzy i mieście, dobrze zaopatrzyć się w wygodne stabilne obuwie. Urokliwe wąskie uliczki w dużej mierze wyłożone są „kocimi łbami”, które potrafią być zdradliwe. – zachowajcie ostrożność, zwłaszcza w przypadku deszczowych dni.
Większość osób wybierających się do Beratu, traktuje to miast jako punkt na trasie. Dziś gdybym miał taką możliwość z pewnością rozważyłbym nocleg w jednym ze starych domów na zamku. Jest tam kilka hoteli, guesthousów o różnym standardzie, z których oferty można skorzystać. Myślę że wieczorna atmosfera zamku musi być wyjątkowa.

Miłej wycieczki
Bartek

Komentarze

  • Zenek

    4 maja, 2021

    zatęskniłem za podróżami !

    odpowiedz

Zostaw komentarz: